Sagaidām Jauno 2024. gadu!

Ķīniešu Jaunā gada svinības sākas līdz ar otro jauno mēnesi pēc Ziemas Saulgriežiem- šogad tas ir 10.februārī. Svinības ilgst 15 dienas- līdz pilnmēnesim. Piecpadsmito svinību dienu sauc par Laternu festivālu, kuru svin līdz vēlai nakts tumsai dodoties jautrā, laternu apgaismotā gājienā.

Īsi sakot, ķīniešu laika skaitīšanas sistēma ir veidota, ievērojot Saules un Mēness kustību. Lunārais cikls ilgst ~29,5 dienas. Lai "noķertu" redzamo Saules ceļu, ķīnieši pieliek vienu papildu mēnesi katrā piektajā gadā. Tas ir līdzvērtīgi tam, kā rīkojas R pusē: izlīdzinājumu panākot ar 29. februāra dienu garajos gados. Tādēļ veidojas mums tik nepierastā situācija, ka Jaunais gads ķīniešiem ir katru gadu citā datumā.

Vecgada vakars un Jaunā gada diena ir ģimenes svētki, tas ir laiks ģimenes kopā būšanai un pateicības laiks aizejošajam gadam. Senāk bija pieņemts ziedot dāsnas dāvanas no saimniecības apcirkņiem Debesu un Zemes labajiem spēkiem.

Rituāla spilgtākā daļa ir cienasta atstāšana senčiem. Simboliski tas nozīmē pagātnes un tagadnes vienotību. Aizgājušie senči tiek pieminēti ar dziļu cieņu pateicībā par to, ka tieši viņi nodrošinājuši pamatus šodienas labklājībai ģimenē.

15 dienu Jaunā gada svinības

Pirmā diena. Jaungada svinību pirmajā dienā pieņemts pateikties Debesu un Zemes labajiem spēkiem. Daudzi ķīnieši šajā dienā atturas no gaļas ēšanas, jo uzskata, ka tas nodrošina ilgu un laimīgu dzīvi.

Otrajā dienā pieņemts pateikties saviem senčiem un izrādīt cieņu vecākiem. Tās var būt kopīgas pusdienas vai vakariņas ģimenes lokā, bet noteikti ar vecākās paaudzes piedalīšanos. Šajā dienā ķīnieši izrāda īpašu labvēlību suņiem, jo tradicionāli tā tiek uzskatīta par "suņu dzimšanas dienu".

Trešā un ceturtā ir "znotu" dienas - laiks, kad znotiem ir iespēja godināt un mazliet palutināt sievas vecākus.

Piekto dienu dēvē par Po Woo. Šajā dienā cilvēki paliek mājās un godina Pārticības dievu. Neviens nedodas ciemos pie vecākiem vai draugiem, jo tiek uzskatīts, ka šī vizīte var nest nelaimi abām pusēm.

No sestās līdz desmitajai dienai ķīnieši apciemo savus draugus un radus, kā arī dodas uz templi, lai lūgtu par laimi, pārticību un veselību jaunajā gadā.

Septītā Jaunā gada diena ir "lauksaimnieku" diena, kad var padižoties ar pērnā gada ražu. Zemnieki gatavo speciālu svētku dzērienu no 7 dārzeņiem. Septīto dienu uzskata par "cilvēka dzimšanas dienu", tādēļ saskaņā ar ticējumiem tiek ēstas īpaši garas nūdeles, kas simbolizē garu mūžu un svaigas zivis, kas simbolizē veiksmi.

Astotā diena atkal ir ģimenes svētku diena, kad visi ģimenes locekļi vēlreiz tiekas pie svētku galda.

No desmitās līdz divpadsmitajai dienai tiek aicināti un uzņemti viesi: radinieki un draugi. Pēc tik bagātīgām svinībām trīspadsmitā diena ir klusa un mierīga "atslodzes" diena, kad pārtikā izmato tikai rīsus un šķiedrām bagātas saknes, lai attīrītu organismu pēc pārēšanās.

Četrpadsmitajā dienā notiek visi lielie sagatavošanās darbi Laternu gājienam, kas ir Jaungada svinību kulminācijas brīdis piecpadsmitajā dienā.

Daži ticējumi par to, ko drīkst un ko nedrīkst darīt Jaunajā gadā:

· mājoklim jābūt iztīrītam līdz Jaunajam gadam. Visi uzkopšanas piederumi un tīrīšanas līdzekļi vecgada vakarā jānoslēpj no acīm, piemēram, pieliekamajā;
· jaungada dienā nedrīkst slaucīt putekļus, jo tā var aizslaucīt veiksmi;
· slaukot grīdu, tas jādara virzienā no ieejas durvīm uz centru, tad jāsavāc un jāiznes. Nekad nedrīkst slaucīt grīdu "cauri istabām", t.i. pāri slieksnim;
· vecgada vakarā jātur durvis un logi vaļā, lai vecais gads tiek projām;
· līdz Jaunajam gadam jānomaksā visi parādi;
· pirmajā dienā neko nedrīkst aizņemties;
· nedrīkst mazgāt matus;
· jāizvairās no lamāšanās, rupju vārdu un vārdu ar sliktu nozīmi lietošanas;
· nedrīkst pieminēt nāvi un miršanu, spoku stāsti Jaunajā gadā ir 100% tabu;
· jāizvairās no pērnā gada biežas pieminēšanas;
· nevajadzētu lietot asus priekšmetus: šķēres, nažus, īlenus;
· ja cilvēks pirmajā gada dienā raud, viņš raudās visu gadu. Tādēļ bērniem nekas netiek liegts un viņi nesaņem sodu, pat, ja uzvedušies neciešami.

Lai gan mūsdienās ķīnieši vairs netic šiem ticējumiem, tomēr rūpīgi ievēro tradīcijas un Jaunajā gadā nerājas, nemazgā matus, nelieto asus priekšmetus, neslauka grīdu... Ķīnieši no sirds tic, ka šādi tiek saglabāta saikne ar pagātni.